Strona główna   
O firmie    Dokumenty    Koncesje    Zdjęcia dnia    Galeria    Kontakt
Oferta

Opisy krajów

Informacje
Goście na stronie: 6
Godzina 2:36
Środa 24.07.24
Imieniny: Kingi i Krystyny

Zdjęcie dnia


Subskrypcja
Podając swój adres e-mail, będziesz informowany o nowych ofertach.

   
  EgiptStolica:

Kair

Powierzchnia:

1 000 400 km2

Ludność:

68,3 mln 

Język:

Arabski

Waluta:

funt egipski (EGP)

Główne miasta:

Kair, Aleksnadria, Giza, Szubra al-Chaima
Port Said, Megalla el-Kubra

Ustrój:

Republika 

Głowa państwa:

Hosni Mubarak

Sczepienia:

Brak obowiązkowych
szczepień

Wiza:

Wymagana. Turystyczna dostępna na lotnisku.

Zasilanie:

230V Wtyczki typu C


Warunki naturalne 

Egipt jest krajem arabskim leżącym w północno-wschodniej Afryce oraz częściowo w Azji, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Rozległe obszary Egiptu zajmują pustynne równiny wzniesione średnio kilkaset metrów nad poziomem morza. Osadnictwo skupiło się wzdłuż doliny Nilu, w pasie o długości ok. 1550 km, szerokości od 2 do 20 km. W Egipcie wyodrębnia się 6 głównych regionów naturalnych: dolinę Nilu, deltę Nilu, wybrzeże Morza Śródziemnego, Pustynię Zachodnią, Pustynię Wschodnią i Półwysep Synaj. Przez cały obszar kraju, z południa ku północy, przepływa Nil. W swym górnym biegu przełamuje się przez wychodnie granitowych skał platformy saharyjskiej, tworząc bystrza i kaskady znane pod nazwą katarakt. Katarakty już w czasach panowania faraonów wyznaczały południową granicę Egiptu. Wybrzeże Morza Śródziemnego jest słabo rozwinięte. Wzdłuż wybrzeża rozwinęły się osady rybackie, miejscowości wypoczynkowe. Pustynia Zachodnia rozpościerająca się na zachód od Nilu, stanowi teren wyżynny o zróżnicowanych formach krajobrazu pustynnego. Spotkać tam można zarówno pustynie piaszczyste, jak i żwirowe czy skaliste. W miejscach powierzchniowych wysięków wód wgłębnych tworzą się oazy. Pustynią Wschodnia jest obszarem na wschód od doliny Nilu, ciągnącym się wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego, obejmującym swym zasięgiem półwysep Synaj. Poza Nilem brak stałych rzek, spotyka się jedynie okresowe potoki, których suche łożyska zwane są uedami.

Klimat 

Egipt znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Tylko na północy panuje klimat śródziemnomorski charakteryzujący się suchym i gorącym latem oraz łagodną zimą. Im dalej na południe tym klimat jest bardziej suchy. Lato jest bardzo gorące (temp. od 26 do 35˚C). Wiosną wieje suchy, niosący piasek pustynny wiatr chamsin, natomiast zimą między dniem a nocą obserwuje się duże różnice temperatur. Średnia temperatura stycznia na północy wynosi 12-14˚C, na południu do 17˚C, a lipca około 23˚C na północy, do 33˚C na południu. Opady deszczu są tu rzadkością, od 30 dni deszczowych przypadających na rok w Aleksandrii do 6 dni w Kairze. Na południu kraju deszcz nie pada prawie wcale. Choć temperatury są bardzo wysokie, to mała wilgotność powietrza sprawia, że łatwiej znieść panujące tu upały.

 

Średnie temperatury w Egipcie (w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

11°

21°

25°

35°

36°

35°

26°

24°

20°

15°Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

5

5

4

3

2

0

0

0

0

0

2

5

Średnie temperatura wody (°C) 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-

-

-

18

22

24

27

27

23

21

-

-

Ludność 

Grupy etniczne: ludność wschodnio-chamicka (Egipcjanie, Beduini, Berberowie) 99%.
Grupy wyznaniowe: muzułmanie sunnici 94%, chrześcijanie (głównie koptowie) 6%.

Historia

Egipt jest kolebką jednej z najstarszych cywilizacji świata która zrodziła się ona w dolinie Nilu już w IV tysiącleciu p.n.e. i to właśnie tutaj skupiało się życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie. Następnie włądzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze. Ostatnim władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e), później Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie. Niezwykle burzliwa i bogata historia Egiptu sprawia, że jego budowle, świątynie i monumentalne posągi są światowej klasy zabytkami jak również świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację.

Główne atrakcje i zabytki

 Egipt to kraj przepięknych krajobrazów. Pełno tu uroczych, kameralnych hotelików, urokliwych kafejek, luksusowych restauracji, pubów i dyskotek i luksusowych hoteli co sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Bogactwa naturalne, kulturowe i historyczne Egiptu, jego egzotyczna roślinność, cieple, ciągnące się kilometrami, złote plaże i wiecznie ciepłe, błękitne morze zapraszające do kąpieli sprawiają, że nie można być obojętnym wobec uroków tego kraju.

Egipt jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Błękitne laguny zachęcają do snorkelingu, pasjonaci nurkowania mogą zachwycać się bogactwem morskiej fauny i flory, albo wziąć udział w często organizowanych tu eskapadach, jakimi są np. safari nurkowe. To również doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią windsurfing i kitesurfing. Na plażach działają liczne szkoły organizujące przeróżne kursy dla turystów.

Jedną z większych atrakcji Egiptu jest jego architektura, monumentalne rzeźby i oczywiście piramidy. Warto zobaczyć:
Piramidy: w Saqqara, w Majdum, w Dahszur, Wielkie Piramidy w Gizie, piramidy w Abu Sir, piramidy w Lahun, Liszt i Hawara.
Świątynie:w Abu Sir, w Dajr al-Bahri, Tell el-Amarna, w Luksorze i Karnaku, w Abydos i Abu Simbel, w Madinat Habu, ruiny w Tanis, reliefy Szeszonka w Karnaku, ruiny Naukratis, świątynia Hibis w oazie Charga, świątynia w oazie Charga, świątynia Amona w oazie Siwa, świątynie w Edfu, Esna, Kom Ombo, Denderze i na File, świątynia Amona w oazie Siwa, ruiny Karanis i Qasr Qaroun w Fajum, grób Kitnes i świątynia Dusz w oazie Charga,
Inne: posąg Mentuhotepa, grobowce skalne w Bani Hasan i Asuanie, Madinat Maadi, grobowce w Qarat Hilwa, grobowce w Dolinie Królów i Dolinie Królowych w Tebach, Ramesseum i groby królewskie w Tebach, katakumby w Aleksandrii, grobowce Muzawaka w oazie Dachla, klasztory w Wadi Natrun św. Antoniego, św. Pawła i św. Katarzyny, nekropola al-Bagawat w oazie Charga, meczet Amra i ruiny Fustat w Kairze, meczety al-Azhar, al-Hakima i al-Aqmar, mauzoleum Imama asz-Szafi i bramy warowne w Kairze, szpital, mauzoleum i madrasa Qalawuna, meczet an-Nasira, dom Uthmana Katchuda i Qasr Basztak, meczet Qajtbeja i Ghurija.

!!! WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

Egipskie zwyczaje:

Trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby nie wpaść pod któryś z pędzących samochodów - nie rzadko jadących pod prąd. Nie obowiązują tu żadne zasady ruchu, a każdy kierowca uważa, że ma pierwszeństwo. Aby przeprawić się na drugą stronę ulicy trzeba mieć naprawdę mocne nerwy i wykazać się nie lada sprawnością. Miejskie autobusy rzadko zatrzymują się na "wytyczonych" przystankach a jeśli chcesz jechać musisz do niego wskoczyć!.

W Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza miejscami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne.

Każdy turysta usłyszy od Egipcjanina "bakszysz", co oznacza dosłownie podziel się majątkiem. Dawanie bakszyszu, czyli rodzaju jałmużny, jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Zwyczaj ten jest jednak nadużywany i nawet za najmniejszą usługę oczekiwany jest napiwek.

Targowanie się jest zwyczajem typowym dla wszystkich krajów arabskich. Dopuszczalne jest prawie wszędzie - szczególnie na bazarach oraz w sklepach z pamiątkami. Dobrze jest pamiętać, że cena wywoławcza jest mocno przesadzona. W sklepach obowiązują nieoficjalnie, dwa rodzaje cen: dla Egipcjan i dla turystów. Najlepszym miejscem na robienie zakupów są suki, czyli egipskie targi.

Ulubionym zajęciem Egipcjan jest przesiadywanie w kawiarniach - dotyczy to jedynie mężczyzn. Zbierają się w nich tłumnie, paląc szisze - wodne fajki, grają w domino albo oglądają telewizor, obowiązkowo ustawiony w widocznym miejscu.

Wizy: 

Obywateli polskich obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizy tranzytowe i pobytowe można otrzymać w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym oraz (turyści indywidualni) na przejściach granicznych, w tym na lotnisku. W sytuacjach wyjątkowych można uzyskać wizy na lotnisku.

Paszport: 

Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu. Nie wolno przekraczać terminu ważności wizy o więcej niż dwa tygodnie. W Kairze urząd rejestracyjny i biuro zajmujące się przedłużaniem wiz mieści się w centrum miasta w budynku Mugamma, przy Midanat-Tahrir, w Aleksandrii - przy Szaria Talat al-Harb 28. W innych miastach formalności dokonuje się na posterunku policji.

Zdolności płatnicze:

Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty dewiz na deklarowany okres pobytu ani pokazywania biletu powrotnego

Meldunek:
Formalności meldunkowe załatwiane są przez administrację hotelową bądź osoby prywatne, u których przebywają zaproszeni. Należność za pobyt w hotelach międzynarodowych pobierana jest w dewizach (w hotelach wyższych kategorii zwykle są kantory wymiany czynne całą dobę).

Prawo jazdy: 

Nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy ani ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zalecamy dla osób podróżujących samochodem wykupienie w Polsce tzw. Karnet of passage - jest on honorowany, a jego wykupienie w kraju jest znacznie tańsze.

Ubezpieczenie:

Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe nie są honorowane, a wszystkie koszty należy regulować w gotówce.

Szczepienia i opieka medyczna:

W zasadzie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectwa szczepień. Należy przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków (pić przegotowaną lub oryginalnie zamkniętą wodę, dokładnie myć owoce i warzywa). Opieka medyczna w Egipcie jest na dobrym poziomie, koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 40 USD, natomiast doba w szpitalu (bez specjalnych zabiegów) kosztuje od 100 do 300 USD. Za usługi medyczne płaci się w gotówce. Brak pieniędzy uniemożliwia korzystanie z opieki lekarskiej

Bezpieczeństwo: 

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Nie zaleca się jednak przebywania w uboższych dzielnicach. Istnieje zagrożenie terroryzmem. Zamach w Luksorze w 1997 r. spowodował zaostrzenie przez władze środków ostrożności. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie są eskortowane przez policję.
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Przepisy celne: 

Kontrola celna jest skrupulatna. Za próbę wwozu narkotyków grozi kara śmierci. Mak używany w Polsce do wypieków ciasta jest uważany za narkotyk. Każdy podróżny przy wjeździe otrzymuje deklarację celną, którą powinien dokładnie wypełnić i zadbać, aby została podstemplowana przez celnika. Brak pieczątki na deklaracji celnej może spowodować kłopoty przy wyjeździe. Egipskie przepisy celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów europejskich.
Przy wjeździe warto zgłosić kamerę filmową, aparat fotograficzny itp. sprzęt, by uniknąć kłopotów podczas odprawy wyjazdowej. W Egipcie nie występują szczególne normy prawne.  

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu
ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa
tel.:617-69-73, 616-13-67, 616-13-69;
fax:617-90-58 telex 813605 egypt pl

Wydział Handlowy
ul. Alzacka 3 C, 03-972 Warszawa
tel.:616-13-68; fax:616-13-70

Biuro Kulturalne
al. Wyzwolenia 10 m.171, 00-570 Warszawa
tel.:629-13-21, 629-93-01; fax:621-31-02

Biuro Informacji
ul. Zgoda 6 m. 23, 00-018 Warszawa
tel.:826-80-31 wewn. 265, 827-88-91;
fax:827-38-77 telex 816065 are pl


PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada RP
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel.:(0-0202)3417-456, 3409-583, 3405-416
e-mail: polemb@idsc.gov.eg polemb@egyptonline.com

Wydział Konsularny
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt fax:(0-0202)3405-427
BRH
tel.:(0-0202)709-684; fax.:(0-0202) 3609-353

Konsulat RP w Aleksandrii
Konsul Honorowy: Samy Aly el Rashidy (arabski, angielski)
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel.:03- 48-30-407; fax.:03- 48-29-517

Konsulat RP w Port Said
Konsul Honorowy: Said Aly
23 July˛/ Abu El Feda Str.
tel.:2066-32-48-79, 32-27-49; fax.:32-49-93

  

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 
  Code and design by new4mat.com Administracja